Új EU-s tagjelöltségi státuszról döntöttek

Új EU-s tagjelöltségi státuszról döntöttek

Az Európai Unió vezetői csütörtökön megállapodtak abban, hogy Bosznia-Hercegovina hivatalosan is csatlakozni kíván a 27 országot tömörítő csoporthoz – számol be a hírről a Reuters.

Varga Judit: itt az idő nemet mondani a mélyülő uniós integrációra!

Varga Judit: itt az idő nemet mondani a mélyülő uniós integrációra!

Lengyelország és Magyarország a józan észt képviselik az Európai Unióban, amelynek intézményei a birodalom építést tűzték ki célul, így itt a lehetőség, hogy "nemet mondjunk a mélyülő integrációra" – hangoztatta Varga Judit igazságügyi miniszter kedden a 4. krasiczyni lengyel-magyar nyári egyetem résztvevőihez intézett videóüzenetében.

Összefogott Ukrajna, Georgia és Moldova az EU-tagság érdekében

Memorandumot írtak alá országaik uniós integrációért való együttműködéséről hétfőn Kijevben Dmitro Kuleba ukrán, David Zalkaliani georgiai és Aureliu Ciocoi moldovai külügyminiszter. A tárcavezetők ezzel létrehozták az úgynevezett Társult Triót.

Rugalmasabb EU kell, ami nem vágtat naivan a még nagyobb kínai függőség felé a zöldforradalomban!

Rugalmasabb EU kell, ami nem vágtat naivan a még nagyobb kínai függőség felé a zöldforradalomban!

A koronavírus-válság hatására lényegében duplázódik az EU költségvetése 2021-től, ami hatalmas előrelépés, de ez sem old meg minden helyi problémát, így az EU-nak arra kell koncentrálnia, hogy a rugalmasságot és ellenálló képességet erősítse, a tagállamoknak pedig nem egymásra és az uniós intézményekre kell mutogatnia, hanem együtt kell működnie a válságkezelésben – hangsúlyozta Steiner Attila, az Igazságügyi Minisztérium európai unós ügyekért felelős államtitkára egy EU-ról szóló minapi panelbeszélgetésen.

Tényleg történelmi lépésre készülnek Merkelék vírus ügyben – Íme, a magyar kormánynak is fontos szálak

Tényleg történelmi lépésre készülnek Merkelék vírus ügyben – Íme, a magyar kormánynak is fontos szálak

Az elmúlt két hétben a jelek szerint nagyobb előrelépés történt az európai integráció mélyítésének rögös útján, mint előtte évek alatt, hiszen a német alkotmánybíróság május 5-i példátlan döntése után múlt kedden Európa történelmi jelentőségű megsegítéséről állapodott meg a német CDU/CSU pártszövetség. Ebből pedig mostanra eljutottunk odáig, hogy az évekig tartó ellenkezést feladva hajlandó Németország a közös uniós adósságkibocsátásra a koronavírus miatti helyreállítási alapnál. Mindez több szálon keresztül a magyar kormány gazdaság(politika)i stratégiájára is jelentősen kihat. Éppen ezekről a kérdésekről egyeztetett ma Orbán Viktor magyar, illetve a többi visegrádi kormányfő Angela Merkel német kancellárral.

Politikailag mélyen megosztott EU-n ütött nagyot a német döntés

Politikailag mélyen megosztott EU-n ütött nagyot a német döntés

"A német alkotmánybíróság elhíresült múlt heti döntése főként azért fontos, ami mögötte van. Olyan közegben született, amiben EU-országok hatalmi és gazdasági érdekellentétei elegyednek ideológiai konfliktussal és az EU működtetését övező véleménykülönbségekkel. A hajdani közös piac még úgy volt zömében technokrata projekt, hogy a résztvevők politikailag homogénok voltak. A mai, eseménykövető Unió úgy válik egyre inkább politikaivá, hogy éppen politikailag megosztottabb, mint valaha. A karlsruhei döntés ennek valahol terméke is, befolyásolója is. Amit viszont helyesebb tágabb összefüggésben nézni" - vezeti fel hosszabb vélemény cikkét Fóris György EU-elemző, az ELTE "EU-válságok" kurzusvezetője, majd tágabb kontextusba helyezi az említett döntést. Az alábbiakban teljes terjedelmében közölt írás a szerző blogján és így a Portfolio bloggyűjtő oldalán is megjelent.

Kiszámolták: Magyarország bukná a legtöbbet, ha összeomlana az EU, vagy kilépne belőle

Az összes EU-tagállam közül Magyarország a legnagyobb nyertese az uniós tagságnak, így ha összeomlana a közösség, azaz "sima" szabadkereskedelmi övezetig lépne vissza az integráció, az minket viselne meg a legjobban - derül ki a Bank de France mélyreható tanulmányából. Az anyag az áruforgalom alapján minden tagállam esetén bemutatja, hogy mekkora lenne az EU-integráció visszafordításának költsége és egy külön vizsgálat arra is rávilágít: a magyar gazdaságnak fájna a leginkább, ha kilépnénk az EU-ból, azaz minden más tagállam kisebb veszteségekkel megúszná a saját távozását a közösségből.

Szerdán felfedi az EU jövőjével kapcsolatos terveit Juncker

E hét szerdán, szeptember 13-án reggel 9 órakor tartja hagyományos évadnyitó, az EU helyzetét és kilátásait értékelő beszédét az Európai Parlamentben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Az EU jövőjével kapcsolatos német-francia reformelképzelések körvonalazódnak, illetve lezajlott Európa-szerte a nyilvános vita a bizottsági anyagokról, így Juncker a szerdai beszédében ezek "összerendezéséről", illet személyes meglátásairól is beszél majd a hivatalos brüsszeli beharangozó szerint.

Az EU felbomlására figyelmeztet a lengyel elnök

A többsebességes Európai Unió modellje sem politikailag, sem gazdaságilag nem előnyös és ahhoz vezet, hogy a belső körből kimaradó tagállamokban csökken az EU népszerűsége, így további tagállamok léphetnek majd ki az EU-ból - figyelmeztetett tegnap egy lengyelországi gazdasági fórumon az államfő.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a világ legjobb katonái, mégis kevesen tudják, mit csinálnak - Íme a nagy kommandós sztori
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.